Kontakt

 • Społeczne Liceum Ogólnokształcące im.Marion Dönhoff STO w Mikołajkach Społeczne Gimnazjum STO w Mikołajkach Społecza Szkoła Podstawowa STO w Mikołajkach
  11-730 Mikołajki
  ul.Leśna 2 A
 • 87 421 66 74

Co u nas ?

Jesteśmy tutaj

liczba odwiedzin: 239741

Wtorek 25.09.2018

 • Nowy rok szkolny czas zacząć...

  Nowy rok szkolny czas zacząć...

   Nowy rok szkolny rozpoczynamy 3 września 2018r. o godzinie 16.00.

                                                                                                                                                                        Zapraszamy!smiley

 • Wizyta grupy z Lahnstein

  Jak co roku nasza szkoła brała udział w wymianie uczniowskiej ze szkołą partnerską z Lahnstein. W dniach 18.-25.05.2018 uczniowie II klasy Społecznego Gimnazjum i VII klasy Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Mikołajkach oraz uczniowie Marion-Dönhoff-Gymnasium uczestniczyli w projekcie „Śladami polskiej muzyki”. Niemieccy goście mieli możliwość zapoznania się z barwną polską kulturą. Wspólnie realizowane zadania projektu przybliżyły sylwetkę słynnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, jego twórczość oraz umożliwiły zwiedzanie domu urodzenia w Żelazowej Woli. W Gałkowie uczniowie uczyli się polskich tańców narodowych pod okiem profesjonalnego tancerza, byłego członka Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. W trakcie wymiany był czas na gry, zabawy, wycieczki i praktyczną naukę języka obcego. Ponadto udało się wspólnie zrealizować następujące działania:

  • Udział w zajęciach lekcyjnych, śpiewanie polskich piosenek harcerskich (SG Mikołajki).

  • Szkolna praca plastyczna – obrazkowy słownik polsko-niemiecko-angielski, temat: muzyka.

  • Śpiewanie ekumenicznych pieśni kościelnych w Kościele Św. Trójcy (Mikołajki).

  • Wizyta u burmistrza Mikołajek.

  • Mikołajska gra miejska (grupowe podchody z zadaniami w terenie).

  • Wizyta w Salonie Marion Dönhoff, rozmowa z p. Renatą Marsch-Potocką (Gałkowo).

  • Spływ kajakowy (Krutyń-Wojnowo).

  • Zwiedzanie Klasztoru Starowierców (Wojnowo).

  • Noc filmowa – tematyka muzyczna (Gałkowo).

  • Zwiedzanie Łazienek Królewskich, Pałacu na wyspie, Starego Miasta (Warszawa).

   

  Rewizyta odbędzie się we wrześniu bieżącego roku.

  Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

 • Zakończenie roku szkolnego 2017/2018
  22.06.2018

  W dniu 22 czerwca 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2017/2018. W uroczystości udział wzięli: prezes SKT nr 93 w Mikołajkach- Pan Alexander Potocki, dyrektor wraz z gronem pedagogicznym, zaproszeni goście i oczywiście uczniowie. Pożegnaliśmy uczniów klasy trzeciej gimnazjum. 

  Wraz z dyrektorem życzymy zdrowych, bezpiecznych, udanych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu! wink

 • "Studnia dla Południa"

  Klasa III szkoły podstawowej brała udział w projekcie - Studnia dla Południa organizowanym przez Polską Akcję Humanitarną, który już się zakończył.

  Zebrane pieniądze w kwocie 745 zł. podczas kiermaszu Serca na Walentynki i Wielkanocne Palmy zostały wpłacone na konto Polskiej Akcji Humanitarnej.

  Uczniowie kl III wraz z wychowawczynią Jolantą Przybysz pragną podziękować wszystkim, a szczególnie rodzicom uczniów kl. III za zaangażowanie i zachęcić do udziału w kolejnych akcjach charytatywnych.

  Jolanta Przybysz

 • Spotkanie z uczestnikiem wyprawy na Kilimandżaro
  Dnia 14 maja 2018r. uczniowie klas 1 LO i III gimnazjum Szkół Społecznych STO w Mikołajkach uczestniczyli w lekcji geografii pt „Wyprawa na Kilimandżaro”. Pan Tęcza Krzysztof – Prezes oddziału PTTK w Jeleniej Górze prowadzi Regionalną Pracownię Krajoznawczą Karkonoszy przy Związku Gmin Karkonoskich w Bukowcu  uczestnik  wyprawy na najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro (5895 m n.p.m.) opowiadał o przygotowaniach i przebiegu wyprawy oraz przedstawił fotorelację.

   

   

   

   

                                                  Nauczyciel geografii: Mirosław Karwowski

   

   

 • Turniej drużyn PCK

  16.05.2018r. w Zespole Szkół Zawodowych w Mrągowie, odbył się Turniej Drużyn PCK. Celem tego turnieju było doskonalenie umiejętności niesienia pierwszej pomocy przedmedycznej. Nasza reprezentacja w składzie : K. Walczak, G .Burnos, W .Kulis i M. Kowalczuk spisała się znakomicie i zajęła II miejsce.

                                                                                                                    Gratulujemy.

 • Pożegnanie klasy III LO

  27 kwietnia uczniowie klasy III LO zakończyli naukę w naszej szkole. Motto tego uroczystego zakończenia brzmiało "Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego"

 • Konkurs Zawodoznawczy

  W czasie Dnia Otwartego ogłosiliśmy wyniki plastycznego Szkolnego Konkursu Zawodoznawczego. Wszystkie pracy były niepowtarzalne i pokazały jak bardzo utalentowani są nasi uczniowie.

   W kategorii prac liceum i gimnazjum zwyciężyła praca Wiktorii Kulis. Pierwsze miejsce w szkole podstawowej wywalczyły prace Jana Krukowskiego i Magdaleny Zawilińskiej. Na podium kolejno znaleźli się:Samanta Siekierko, Oliwia Żeszko i Zuzanna Grzelakowska. Wśród wyróżnionych na uwagę zasłużyły też prace: Błażeja Kozłowskiego, Gabrieli Czelij i Oli Kubackiej. Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłów i talentu.

 • MASTER CHEF NA LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

  Dnia 10 kwietnia 2018 r. uczniowie IV klasy Społecznej Szkoły Podstawowej  mieli wspaniałą okazję, aby połączyć rozwój swoich umiejętności kulinarnych z rozwojem umiejętności językowych.

  Podczas lekcji godziny wychowawczej uczniowie, nawiązując do zagadnień związanych z prowadzeniem zdrowego trybu życia, przygotowywali sałatki owocowe i warzywne. Natomiast podczas lekcji języka angielskiego, prezentowali przygotowane potrawy, wykorzystując poznane wcześniej słownictwo z zakresu działu Food. Uczniowie, w języku angielskim, podawali nazwę potrawy , jej składniki oraz sposób przygotowania.

  Lekcje dostarczyły uczniom wiele radości i przyczyniły się do rozwoju ich umiejętności językowych, kulinarnych oraz pracy w zespole.

  Iwona Harasimowicz

 • „TURBOLANDESKUNDE – DEUTSCHLAND” – IV EDYCJA KONKURSU – ETAP REGIONALNY W OLSZTYNIE

  Premiera dla SLO! Po raz pierwszy w historii braliśmy udział w konkursie „Turbolandeskunde – Wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych”. Tegoroczna IV edycja dotyczyła Niemiec (pierwszy etap konkursu – szkolny – odbył się w grudniu ubiegłego roku).

  13.04.2018 r. trzyosobowa drużyna tegorocznych maturzystów naszego liceum udała się do Olsztyna. W auli im. Marii i Georga Dietrichów rywalizowało ze sobą łącznie 12 drużyn, które odpowiadały na pytania zarówno w języku polskim, jak i niemieckim zawarte w prezentacji multimedialnej z zakresu wiedzy powszechnej na temat Niemiec. Drużyny miały do dyspozycji 120 pytań z puli za jeden (pytania różnego typu po polsku), dwa (test wyboru po niemiecku) lub trzy punkty (pytania otwarte po niemiecku).

  Po dziewięciu rundach nastąpiło ogłoszenie wyników: Kim Gusko, Julia Jabczyńska oraz Konrad Serowik zajęli ostatecznie czwarte miejsce, godnie reprezentując SLO im. Marion Dönhoff STO w etapie regionalnym. Nasze gratulacje!

  Organizatorem konkursu jest Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Konkurs odbywa się corocznie pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego (IDV) oraz przy wsparciu Goethe Institut w Krakowie i Warszawie.

  http://psnjn.org/pl/turbolandeskunde-regulamin/

   

  Sebastian Jabłoński

 • Zawody pływackie

  7 kwietnia 2018 roku uczniowie naszych Szkół (Społecznej Szkoły Podstawowej, Społecznego Gimnazjum i Społecznego Liceum Ogólnokształcącego) brali udział w zawodach pływackich w Olecku, organizowanych w ramach akcji „Warmia i Mazury Pływają”.

 • Piknik przyrodniczy 2018

  Nauka przez zabawę.

   Już po raz czwarty w naszej szkole odbył się Piknik Przyrodniczy. Na młodzież czekały atrakcje naukowe przygotowane w bardzo przystępny sposób przez naszych gości z Polskiej Akademii Nauk, Stacji Hydrobiologicznej w Mikołajkach, Stacji Badawczej w Popielnie, Lasów Państwowych, Mazurskiego Parku Krajobrazowego czy Szkół Leśnych z Rucianego Nidy. 

  Ciekawe  eksperymenty, pokazy i obserwacje sprzyjały zdobywaniu wiedzy w sposób najprzyjemniejszy- poprzez dobrą zabawę.

  Swoją wiedzę można było sprawdzić, rozwiązując test konkursowy, w którym główną nagrodę stanowił tablet, ufundowany przez Panią Marszałek – Wiolettę Śląską- Zyśk

 • Dzień Patronki

  Dzień Patronki

  W niedzielę 11 marca przypadała 16 rocznica śmierci Marion Dönhoff. W piątek 09 marca

  społeczność szkolna zebrała się, aby upamiętnić ten dzień minutą ciszy. Przedstawiciele Samorządu

  Uczniowskiego złożyli kwiaty przy popiersiu Patronki. Zgodnie z tradycją umieszczono kolejne już

  zdjęcie grupowe z wymiany międzynarodowej – tym razem z Oberhausen. Uczestnicy tego grudniowego wyjazdu komentowali pokaz slajdów na forum szkoły. Na koniec była niespodzianka. Wszystkim kobietom z okazji ich święta SU wręczył słodkie upominki i kwiaty.

 • Konkurs ekologiczny „Eko – Planeta"

  Dnia 01.03.2018r. grupa  naszych uczniów z klasy 4, 6 i 7  Społecznej  Szkoły  Podstawowej wzięła

  udział w  XV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Eko – Planeta” przeprowadzonego przy współpracy merytorycznej z Katedrą Kształtowania Środowiska Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Grodzisku Mazowieckim.

   

  Kategoria „Maluch”

  Uczniowie z klasy 4:

  Domański Wiktor, Krukowski Jan, Wielogórski Aleksander

   

  Kategoria „Młodzik”

  Uczniowie z klasy 6:

  Burnos Dorian, Kurkowicz Marcin, Ostojska Zofia, Podeszwa Maja, Sobiech Karol,

  Szymańska Pola

  Uczniowie z klasy 7:

  Dzipanow Maja, Juroszek Zuzanna, Kubacka Kornelia, Łapuć Marianna, Pizoń Dawid,

  Stręt Magdalena

   

  Wyniki zostaną ogłoszone do 30.05.2018r.

   

  Szkolni organizatorzy:  Mirosława Gryziak, Mirosław Karwowski

 • I SZKOLNY KONKURS „PIĘKNE CZYTANIE W JĘZYKU ANGIELSKIM TO TEŻ SZTUKA”

  READING IS DREAMING WITH OPEN EYES

              23 lutego 2018 r. w Społecznej Szkole Podstawowej odbył się konkurs „Piękne czytanie w języku angielskim to też sztuka”.

              Czytanie jest jedną z najpopularniejszych i najprzyjemniejszych form spędzania czasu wolnego. Pozwala swobodnie działać naszej wyobraźni i przenosi nas w inny odległy świat, pełen fascynujących przygód i emocji. Jednakże czytanie w języku obcym posiada wiele  dodatkowych zalet. Nauka poprzez czytanie to jeden z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów nauki języka. Książka staje się wówczas nie tylko rozrywką, ale także skarbnicą wiedzy. Czytając uczymy się jednocześnie struktur gramatycznych, słówek oraz zwrotów. Zyskujemy dodatkowo płynność językową i przełamujemy bariery związane z posługiwaniem się językiem obcym.

              Celem konkursu było propagowanie kultury czytelniczej, podniesienie czytelnictwa w języku obcym, a także kształcenie umiejętności pięknego czytania na głos w języku angielskim. Uczestnicy konkursu przenieśli widownię w magiczny świat, prezentując fragmenty popularnych baśni i opowiadań w angielskiej wersji językowej:  SLEEPING BEAUTY, LITTLE RED RIDING HOOD, JACK AND THE BEANSTALK, SNOW WHITE AND SEVEN DWARFS, ANGEL! LOOK OUT!, SANTA’S LITTLE HELPER, ALI AND THE MAGIC CARPET.

              Zwycięzcami konkursu w kategorii klas II-III szkoły podstawowej zostali:

  Wojciech Nadolny- I miejsce

  Laura Durkiewicz- II miejsce

  Marta Engwert- III miejsce

              Zwycięzcami konkursu w kategorii klas IV-VII szkoły podstawowej zostali:

  Amelia Serowik- I miejsce

  Marcin Kurkowicz- II miejsce

  Zuzanna Wenda- III miejsce

              Wszyscy uczestnicy konkursu pokazali wysoki poziom kompetencji językowych.  Swoim występem udowodnili, że piękne czytanie na głos w języku angielskim to również sztuka, którą warto pielęgnować i pokazywać.

  Iwona Harasimowicz

 • Dzień babci i dziadka

  Dnia 19 stycznia 2018 roku o godzinie 9.00 odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni goście licznie zjawili się, by wziąć udział w obchodach tego święta. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.Wspaniała publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje ukochane wnuki, które pięknie recytowały wiersze, radośnie śpiewały piosenki, tańczyły. W trakcie uroczystości Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem.

  W przyjęciu gości pomogli nam rodzice, a dzieci nakryły do stołu poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty oraz owoców. Następnie obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie.

  Kochanym Babciom i drogim. Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu.

 • Poloneza czas zacząć!

  Tymi tradycyjnymi słowami rozpoczął się bal studniówkowy w naszej szkole. Tym razem gościliśmy w „Restauracji Potocki” w Gałkowie. Były przemowy, kwiaty, życzenia i podziękowania. Ale przede wszystkim tej nocy towarzyszyła nam wspaniała zabawa do białego rana.

  Po takim balu wyniki matury muszą być satysfakcjonujące. I tego naszym maturzystom serdecznie zyczymy. Powodzenia w maju!

 • Podsumowanie realizacji programu "Przyjaciele ZIPPIEGO"

  W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole realizowaliśmy  międzynarodowy program "Przyjaciele Zippiego", który doskonalił  u małych dzieci zdolności dawania sobie rady z trudnościami i wykorzystywania ich w codziennym życiu. Program ten rozwijał  u dzieci umiejętności społeczne i asertywność oraz sprawił, że są lepiej przygotowane i zdolne do pomagania innym w ich problemach. Program opowiadał  o grupie przyjaciół, a Zippi to patyczak, ulubieniec jednego z chłopców. Realizacja programu obejmowała cykl 24 spotkań pogrupowanych w 6 części tematycznych: uczucia, komunikacja, nawiązywanie i zrywanie więzi, rozwiązywanie konfliktów, przeżywanie zmiany i straty, dajemy sobie radę. Każda z części zawierała opowiadanie zilustrowane zabawnymi obrazkami oraz propozycje zadań do pracy z grupą, takich jak: odgrywanie ról i scenek, rysowanie, ćwiczenia. Ostatnie spotkanie dzieci z Przyjaciółmi Zippiego odbyło się  pod hasłem Wspólne świętowani. Ceremonia przebiegała w radosnym nastroju, każde dziecko otrzymało dyplom Przyjaciela Zippiego a wartość programu podkreślały korony na głowach dzieci własnoręcznie ozdobione. Uwieńczeniem realizacji całego programu był wspólny poczęstunek i fotografie. Gościła również nutka refleksji dzieci nad tym co z programu podobało się najbardziej, a co najmniej.

 • JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

  W piątek 22.12.2017r., tuż przez przerwą świąteczną, uczniowie z klas I – III szkoły podstawowej przedstawili Jasełka Bożenarodzeniowe. Uczniowie w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w pięknej scenografii nawiązującej do Betlejem,  przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, Trzej Królowie, pasterze i dzieci. Mali aktorzy z dużym przejęciem i poświęceniem wiernie odtworzyli swoje role. Przygotowania do przedstawienia trwały od miesiąca, uczniowie poświęcili wiele czasu na próby i przygotowania, tym bardziej, że poza nauką tekstu, dzieci uczyły się też śpiewać, by w pełni oddać radość z narodzenia Pana. Całość przedstawienia została przygotowana pod kierunkiem p. Kornelii Walmińskiej oraz p. Dorota Butkiewicz. O dekorację zadbały p. Iwona Piwko oraz p. E. Wierzchucka. Jasełka w wykonaniu dzieci. wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Kiedy artystyczna część dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie, otrzymali brawa, które były uznaniem za piękne wykonanie przedstawienia.

 • Wyjazd do Oberhausen (Nadrenia Północna-Westfalia, Niemcy)

  Premiera w SLO! Po raz pierwszy byliśmy w tej części Niemiec. Do Zagłębia Ruhry udaliśmy się koleją w pierwszym tygodniu grudnia 2017 r. Pomimo wielu przesiadek, do celu dotarliśmy punktualnie. Na dworcu czekali na nas niemieccy gospodarze: nauczyciele pani Natalie Rohr i pan Tim Baumeister , pan Horst Wieshoff, inicjator idei wymiany z Oberhausen oraz uczniowie szkoły Gesamtschule Osterfeld (GSO).

  Podczas pobytu mieliśmy okazję zobaczyć potężną szkołę, do której uczęszcza 1500 uczniów. Dyrektor szkoły GSO, pan Carsten Kühn, przywitał nas bardzo serdecznie. W drugim dniu naszego pobytu GSO została uroczyście nagrodzona tytułem Kulturschule. Tego samego dnia był szkolny Dzień Otwartych Drzwi. Z tej okazji przygotowaliśmy stoisko kulinarno-informacyjne. Polskie smakołyki przypadły do gustu wielu gościom, którzy odwiedzali szkołę.

  Program wymiany przewidywał także zwiedzanie miejsc związanych z przemysłem Zagłębia Ruhry, który do lat 60-tych ubiegłego wieku działał naprawdę prężnie: Landschaftspark Duisburg-Nord i Zeche Zollverein w Essen.

  Uczniowie brali również udział w wykładzie historycznym pani dr Gudrun Havemann, który  dotyczył obozu pracy w Oberhausen i pracowników przymusowych podczas Drugiej Wojny Światowej. W ciągu ostatnich trzech lat niemieccy uczniowie stworzyli, w ramach projektu, broszurę oraz artykuły o tej tematyce.

  Przez trzy dni mogliśmy także obserwować zajęcia lekcyjne. Uczestniczyliśmy m.in. w lekcjach języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, matematyki, fizyki, historii oraz godziny z wychowawcą. Na lekcjach wychowania fizycznego poznaliśmy nieznaną nam wcześniej grę KIN-BALL. Wielkie brawa należą się nauczycielowi wychowania fizycznego – panu Arturowi Godowi, który wprowadził nas w fantastyczny świat tej niezwykle dynamicznej gry zespołowej. Bawiliśmy się świetnie!

  Byliśmy gośćmi burmistrza dzielnicy Osterfeld, pana Thomasa Kreya. Podczas spotkania w ratuszu młodzież z Niemiec i Polski mogła podzielić się spostrzeżeniami na temat naszych krajów oraz korzyści płynących ze wspólnych wymian i projektów.

  Poznaliśmy także pobliskie jarmarki bożonarodzeniowe – w Mülheim na zamku Broich w stylu średniowiecznym, ponadto w Oberhausen i Essen. Cudowna świąteczna atmosfera panująca na jarmarkach udzieliła się wszystkim.

  W czasie wymiany państwo Wieshoff zaprosili wszystkich uczestników na kolację do restauracji „Gdańska” w Oberhausen. Gospodarze, państwo Maria i Czesław Gołębiewscy, serwują wyśmienite dania kuchni polskiej, które przyciągają wielu gości. Podczas wspólnej kolacji  Pan Kühn, pani Rohr, pan Baumeister, pan Krey oraz państwo Wieshoff otrzymali od nas słodkie podarunki oraz kartki z życzeniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Pan Wieshoff wygłosił również pouczające przemówienie i podziękował zebranym za zaangażowanie. Wieczorem mogliśmy poszaleć w parku trampolin TIGER JUMP.

  Ostatni dzień spędziliśmy wspólnie w Kolonii. Zwiedziliśmy katedrę Kölner Dom, most Hohenzollernbrücke z niezliczoną ilością kłódek miłości, platformę widokową na budynku KölnTriangle oraz muzeum Schokoladenmuseum i Senfmuseum. Po zasłużonej kolacji, jeszcze przed północą, pożegnaliśmy naszych przyjaciół z GSO. Każdy z uczestników uznał wyprawę do Niemiec za udaną. Liczymy na to, że w 2018 r. nastąpi rewizyta i będziemy mogli gościć grupę z Oberhausen w Mikołajkach.

  Dziękujemy serdecznie wszystkim instytucjom oraz osobom, które wspierały nas finansowo i merytorycznie: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (Warszawa), Fundacja Marion Dönhoff (Hamburg), państwo Horst i Inge Wieshoff, pan Carsten Kühn, pani Gabriele Vogt, pani Natalie Rohr, pani Kirsten Boddenberg, pan Tim Baumeister, pan Artur God, pani Gudrun Havemann, pan Thomas Krey.

   

  Sebastian Jabłoński i Iwona Harasimowicz

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Społeczne Liceum Ogólnokształcące im.Marion Dönhoff STO w Mikołajkach Społeczne Gimnazjum STO w Mikołajkach Społecza Szkoła Podstawowa STO w Mikołajkach
  11-730 Mikołajki
  ul.Leśna 2 A
 • 87 421 66 74

Galeria zdjęć