Sobota 21.10.2017

Ubiegłe lata

Historia szkoły...

...czyli najpierw powstało liceum!

W marcu 1990 roku wśród mieszkańców Mikołajek i ich nastoletnich dzieci powstała inicjatywa założenia liceum ogólnokształcącego. Przede wszystkim chodziło o to, aby młodzież chcąca kontynuować naukę po ukończeniu szkoły podstawowej nie musiała dojeżdżaćdo innych miast.

Grupa założycielska szkoły to Aldona Szymańska, Barbara Grabowska, Anna Dominowska i Edmund Puzio.

Wkrótce powołane zostało Samodzielne Koło Terenowe nr 93 Społecznego Towarzystwa Oświatowego – jednostka terenowa organizacji, która „w wolnej Polsce” tworzyła szkoły społeczne. Mikołajskie Koło STO powołało do życia Społeczne Liceum Ogólnokształcące.

We wrześniu 1990r. rozpoczęła naukę 18-osobowa klasa składająca się z absolwentów szkół podstawowych w Mikołajkach, Zełwągach i Woźnicach. Kadrę stanowili nauczyciele okolicznych szkół podstawowych. Wkrótce do STO dołączyły kolejne osoby prywatne z Mikołajek i okolic; ich głównym celem było stworzenie odpowiednich warunków do edukacji i rozwoju dzieci oraz młodzieży z terenów wiejskich.

Dziś STO jest organizacją pozarządową o statusie organizacji pożytku publicznego, która na zasadach non profit całość pozyskanych funduszy przeznacza na działalność szkoły oraz projekty edukacyjno-kulturalne dla uczniów i społeczności lokalnej.

W roku szkolnym 1991/92 rozpoczęły naukę dwie klasy. Skład jednej klasy z kontynuacją nauczania języka angielskiego stanowiła młodzież z Mikołajek, natomiast w drugiej klasie znaleźli się absolwenci szkół podstawowych z Orzysza, Ukty, Pisza, Giżycka, Mrągowa i mniejszych okolicznych miejscowości.

W maju 1993r. po raz pierwszy szkołę odwiedziła Marion hrabina Dönhoff.

Maj 1994r. to rok pierwszej matury w historii szkoły.

W lutym 1995 roku delegacja złożona z przedstawicieli Zarządu SKT nr 93 STO, Rady Rodziców, nauczycieli i uczniów pojechała do Hamburga, aby prosić hrabinę Marion Dönhoff o zgodę na nadanie Jej imienia Społecznemu Liceum Ogólnokształcącemu w Mikołajkach.

27 maja 1995r. odbyła się uroczystość nadania imienia Marion Dönhoff mikołajskiemu liceum.

Od 1994 roku szkoła korzysta z pomocy i wsparcia Stowarzyszenia Pro MASURIA e.V.

Pomysłodawcą założenia Pro MASURII był Frank Dombrowski, który w 1991 roku rozpoczął w SLO pracę nauczyciela języka niemieckiego. Zadaniem stowarzyszenia miało być wspieranie szkoły poprzez pomoc w finansowaniu jej rozwoju, fundowanie stypendiów dla uczniów z niezamożnych rodzin oraz nawiązywanie kontaktów ze szkołami w Niemczech. Przy wsparciu Marion Dönhoff, honorowej członkini Pro MASURII oraz fundacji niemieckich, stowarzyszenie zapewniło sfinansowanie budowy nowego obiektu szkolnego, który został uroczyście otwarty w 2002 roku w obecności rodziny Hrabiny. Grunt, na którym usytuowana został szkoła, nieodpłatenie przekazała Gmina Mikołajki.

We wrześniu 2001r. do szkolnej społeczności dołączyli gimnazjaliści.

W marcu 2002 zmarła Patronka. Hrabina nie zobaczyła nowej siedziby szkoły, która została uroczyście oddana do użytku podczas majowej uroczystości rozdania świadectw maturalnych.

Pierwszego września 2002r. szkołę odwiedzili premierzy Polski i Turyngii - L. Miller i B.Vogel, następnie przybył bp ełcki Edward Samsel. Uczniowie klasy maturalnej zdali egzaminy FCE Cambridge i DSD 2.

W 2010 mieliśmy zaszczyt gościć Jego Eminencję Biskupa Ełckiego Jerzego Mazura.

W 2012r. na uroczystości kończącej rok szkolny gościliśmy Wiceministra Edukacji Narodowej Pana Zbigniewa Włodkowskiego.

We wrześniu 2014r. rozpoczęła działalność Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Mikołajkach. Po raz pierwszy uczniami szkoły stały się 6.i 7. letnie maluchy.

W kwietniu 2015 roku szkołę odwiedził Krzysztof Król - doradca Prezydenta RP, który w imieniu Bronisława Komorowskiego przekazał życzenia i gratulacje z okazji 25.lecia dzielności liceum.

W czerwcu 2015 roku naszym gościem był biskup ełcki Romuald Kamiński.

1 września 2015 roku minęło ćwierć wieku szkoły społecznej w Mikołajkach.